Ured za fotografiju i Živi atelje DK pozivaju na otvorenje izložbe Pozdrav s Črnomerca! nastalu u kustoskoj koncepciji Tene Starčević, a na kojoj učenici/ice Škole primijenjene umjetnosti i dizajna izlažu radove nastale kao rezultat radionice “Fotka (od) zvuka”. Otvorenje će se održati u utorak, 29. 4. u 19:00 sati u Živom ateljeu DK, a izložba ostaje otvorena do 2. 5. 2025.
Foto-kolažiranje je tehnika kojom se više različitih fotografija kombinira u jedinstvenu kompoziciju. Dok tradicionalne tehnike uključuju čin rezanja i lijepljenja fotografija na površinu, suvremeni načini nerijetko podrazumijevaju korištenje digitalnih programa.
Ured za fotografiju organizirao je u suradnji sa Školom primijenjene umjetnosti i dizajna radionicu “Fotka (od) zvuka” pod mentorstvom umjetnika Ivana Gundića. Učenici su u tematskoj šetnji Črnomercem obilazili različite lokacije na kojima je moguće zamijetiti, čuti ili osjetiti specifične zvukove kvarta. Osim fotografiranja različitih prizora, polaznici radionice su snimačem mobilnih uređaja bilježili i zvukove koje su potom spajali s fotografijama.
Izložba “Pozdrav s Črnomerca” spaja fotografije polaznika/ica radionice sa zvučnom kulisom Črnomerca. Prizori koje su učenici/ice fotografirali predstavili smo na izložbi u formi zvučnih razglednica koje se sastoje od fotografija i QR kodova koji vode na Zbirku zvukova Črnomerca, gdje su pohranjeni donirani zvukovi. Razglednice kao sredstvo komunikacije omogućavaju polaznicima/ama da prenesu osobne poruke, refleksije o prostoru i vremenu ili da istraže vizualne i simboličke slojeve svakodnevice. U želji da potaknemo lokalnu zajednicu na svjesno opažanje zvukova iz okoline, izradili smo digitalni repozitorij kvartovskih zvukova. Pozivamo sve posjetitelje/ice izložbe da odaberu razglednice s prizorima koji ih podsjećaju na Črnomerec te da ih pošalju na barem jednu adresu. Također, pozivamo sve zainteresirane da doniraju svoje snimke za Zbirku zvukova Črnomerca i na taj način pomognu u očuvanju zvukova koji bi tijekom vremena mogli iščeznuti iz akustičkog krajolika ovog područja.

Farah Skender

Iris Malla

Ivano Bukovina

Josip Serdarušić

Kate Mutić

Krišan Jelisić

Lana Čukić

Martin Pablo Estigarribia Villasanti

Mateja Kordić

Mia Starčević

Mirna Čondrić

Paola Petra Patajac

Petra Posavec

Petra Tomaško

Sven Fritz

Vida Krlin
Voditelj radionice Fotka (od) zvuka: Ivan Gundić
Polaznici/ice radionice: Farah Skender, Iris Malla, Ivano Bukovina, Josip Serdarušić, Kate Mutić, Krišan Jelisić, Lana Čukić, Martin Pablo Estigarribia Villasanti, Mateja Kordić, Mia Starčević, Mirna Čondrić, Petra Paola Patajac, Petra Posavec, Petra Tomaško, Sven Fritz, Vida Krlin
Kustoska koncepcija i predgovor: Tena Starčević
Koordinator aktivnosti u Živom ateljeu DK: Saša Kralj